Na nevidiaceho netrúbte! Na ľudí s bielou palicou nesprávne reagovalo 21,1% vodičov, VIDEO

Celkovo 21,1 percenta vodičov v pondelok nesprávne reagovalo na ľudí s bielou palicou. Ako nevidiacemu správne naznačiť, že môže prejsť cez cestu?

V 51 mestách na Slovensku a celkovo na 60 priechodov pre chodov dozerali v pondelok na vodičov hliadky Policajného zboru a Mestskej polície hlavného mesta SR. TASR o výsledkoch deviateho ročníka Dňa bielej palice informovala koordinátorka akcie Dušana Blašková z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).

Najlepšie výsledky v Banskobystrickom kraji

Ako najdisciplino­vanejší sa v pondelok ukázali vodiči z Banskobystrického kraja, kde na bielu palicu nereagovalo len 12,2 percenta motoristov, naopak až 30,1 percenta vodičov v Košickom kraji nedalo nevidiacemu na priechode pre chodcov prednosť.

Vlani podľa Blaškovej Deň bielej palice dopadol najhoršie pre Bratislavský kraj (27,4 percenta), najzodpovednejšie sa jazdilo v Košickom kraji (12,7 percenta). Vlani 18,3 percenta áut nedalo chodcom s bielou palicou po signalizácii na priechode pre chodcov prednosť.

Novinkou tohto ročníka bolo zameranie na architektonické bariéry z hľadiska ľudí so zrakovým postihnutím. Necelé štyri hodiny sledoval vedúci oddelenia prevencie architektonických a dopravných bariér ÚNSS Pavol Korček spolu s príslušníčkou mestskej polície v Bratislave prekážky dočasného charakteru umiestnené na umelých vodiacich líniách na Obchodnej ulici, Námestí SNP a Štúrovej ulici. „Za ten čas identifikovali 25 vozidiel, ktoré parkovali na umelých vodiacich líniách,“ povedala Blašková s tým, že väčšinou išlo o vozidlá zásobovania.

Situáciu v okolí si musia „vyskladať“

„Mobilita ľudí so zrakovým postihnutím je jeden z najtvrdších orieškov, ktoré musia rozlúsknuť. Predstavy o svojom okolí a o mieste, kde sa aktuálne nachádzajú, si musia vytvárať veľmi prácne. Musia vychádzať len z informácií, ktoré prijímajú sluchom, hmatom, sčasti čuchom a zvyškami zraku, ak nejakými disponujú. Kladie to vysoké nároky na pamäť, analýzu a dedukciu,“ povedala Blašková. Zároveň poznamenala, že vidiaci človek dokáže situáciu okolo seba obsiahnuť jediným pohľadom, človek so zrakovým postihnutím si ju musí „vyskladať“.

Foto: ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Dnes24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.