FOTO: Takto vyzeral deň otvorených dverí na Ústavnom súde. Krstila sa aj ilustrovaná ústava

Ministerka Martina Lubyová pokrstila rozšírené vydanie Ilustrovanej Ústavy SR. Stalo sa tak v rámci 3. ročníka dňa otvorených dverí Ústavného súdu SR.

Nové rozšírené vydanie Ilustrovanej Ústavy Slovenskej republiky vo štvrtok 27. septembra v Košiciach slávnostne uviedla do života ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová. Stalo sa tak v rámci dňa otvorených dverí Ústavného súdu (ÚS) SR.

Nová publikácia bude slúžiť ako učebná pomôcka pre žiakov a študentov základných a stredných škôl.

Ako uviedla predsedníčka ÚS Ivetta Macejková, publikácia veľmi zrozumiteľnou formou približuje obsah jednotlivých článkov ústavy.

Skúšali taláre

Verejnosť mohla navštíviť priestory ÚS a zoznámiť sa bližšie s jeho činnosťou. Záujemcovia si pozreli pojednávaciu miestnosť, v ktorej sa uskutočňujú verejné zasadnutia senátov a pléna ÚS, Sieň nezávislosti, v ktorej prebiehajú neverejné zasadnutia, či kanceláriu predsedníčky ÚS. Vyskúšali si talár ústavného sudcu, pozreli si insígnie predsedníčky ÚS i diela známych umelcov umiestnené v priestoroch súdu. Na podujatí na úvod vyhodnotili súťaže školákov o najlepšie slohové práce na tému Spravodlivosť a právo a výtvarné práce na tému Labyrint zákonov.

V poradí ide o tretí ročník dňa otvorených dverí na ÚS. „Hlavným cieľom je atraktívnym spôsobom oboznámiť širokú verejnosť s ústavným súdom ako nezávislým orgánom ochrany ústavnosti, jeho postavením, právomocami a rozhodovacou činnosťou. Vďaka dňu otvorených dverí je možné zvýšiť právne povedomie mladých ľudí, najmä žiakov a študentov základných a stredných škôl, ktorí sú pre nás dôležitou cieľovou skupinou,“ uviedla Macejková.

Súčasťou ponuky bola aj výstava výtvarníka Pavla Bratského a vystúpenia Muziky Milana Rendoša, skupiny Silband a ďalších hudobných zoskupení.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Dnes24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.