V lese sa osviežte pomocou plodov: Správne byliny pomôžu aj pri drobných poraneniach

Počas výletu či túry padne vhod drobné osvieženie a občerstvenie. Pomôže nám s tým množstvo jedlých rastlín a plodov.

Počas teplých dní sa v lesoch a na lúkach možno osviežiť nielen z prameňov vôd a studní, ale aj konzumáciou niektorých rastlín. Tie tiež v prípade potreby poslúžia ako prvá pomoc pri odreninách alebo uštipnutí hmyzom.

Zaženie smäd

Podľa botaničiek Slovenskej akadémie vied (SAV) Ivety Škodovej a Jany Májekovej patria medzi jedlé rastliny mladé bukové alebo lipové listy, cesnak medvedí alebo kyslička obyčajná. Tá pomôže zahasiť smäd svojou kyslou príchuťou. Podobá sa na ďatelinu a rastie prevažne v lese.

Medzi najobľúbenejšie jedlé plody patria maliny, černice, brusnice, mirabelky, ale aj kapsička pastierska alebo drieň obyčajný. Požuť možno i mladé ihličie a bukové listy. Odvážlivci môžu vyskúšať aj listy mladej žihľavy, ktoré majú ešte veľmi málo pŕhliacich chĺpkov. Ako poistka proti popŕhleniu poslúži opálenie listov ohňom.

Ľudia by mali byť opatrní najmä v prípade medvedieho cesnaku, ktorého listy sú ľahko zameniteľné s konvalinkou voňavou, tá však jedlá nie je.

Osviežujúci pocit poskytne aj kyselina mravčia. Stačí vložiť steblo trávy do mraveniska, kde ho mravce v rámci obrany postriekajú kyselinou. „Určite však nezbierať a nejesť rastliny z polí a blízkeho okolia, pretože môžu byť ošetrené chemikáliami,“ upozornili botaničky.

Pozor na chránené územia

Pri drobných odreninách sa v rámci prvej pomoci odporúčajú priložiť k rane skorocel. Ten všeobecne podporuje hojenie rán, z čoho vyplýva aj jeho pomenovanie. Pre jeho lepší účinok je vhodné jemne rozdrviť list medzi prstami.

Skorocel poskytne úľavu aj v prípade poštipnutia komárom.

Neznalosť zákona sa však nemusí turistom vyplatiť. Ako na svojej stránke upozorňuje ministerstvo životného prostredia, je zakázané zbierať rastliny vrátane plodov v územiach s tretím až piatym stupňom ochrany. Obmedzenia tak platia na území národných parkov a prírodných rezervácií alebo chránených areálov.

Foto: ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Dnes24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.