Úrad už podpísal zmluvy s firmami, ktorých organizátori budú zabezpečovať obhliadky mŕtvych

Od júla majú obhliadky zosnulých zabezpečovať organizátori. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vybral v tendri firmy, ktoré majú službu zabezpečiť v jednotlivých krajoch, a uzatvoril s nimi zmluvy na obdobie 12 mesiacov.

„V praxi to bude fungovať tak, že organizátor každý mesiac desať pracovných dní pred koncom mesiaca pošle krajskému operačnému stredisku (KOS) zoznam prehliadajúcich lekárov na nasledujúci kalendárny mesiac. KOS bude následne pri nahlásení úmrtia kontaktovať prehliadajúceho lekára z tohto zoznamu,“ informoval predseda ÚDZS Tomáš Haško.

Organizátor bude zároveň zodpovedný za prepravu lekára na miesto obhliadky a späť. „Každý uchádzač verejného obstarávania deklaroval čestným vyhlásením, že má k dispozícii dostatočný počet lekárov s oprávnením tak, aby daný samosprávny kraj vedel zabezpečiť. Toto bola jedna zo základných podmienok verejnej súťaže,“ konštatoval Haško. Pre každý kraj bola do verejnej súťaže predložená jedna ponuka.

Proces nahlasovania úmrtí sa nezmenil – v prípade úmrtia mimo zdravotníckeho zariadenia zdravotnej starostlivosti je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 112. Nemocnice, domovy ošetrovateľskej starostlivosti, hospice, liečebne a ďalšie zdravotnícke zariadenia si obhliadky zabezpečujú sami.

„Pri tejto službe v teréne stále pretrváva absolútny chaos, dezintegrácia a opakované porušovanie zákona. Povinnosťou štátu bolo profesionálne ju zabezpečiť už pred 14 rokmi. Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) bude veľmi pozorne sledovať, či sa tak konečne stane teraz,“ reagovala na výsledky tendra prezidentka SVLS Monika Palušková. Je bývalou hlavnou odborníčkou ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo, začiatkom marca odstúpila z funkcie pre nespokojnosť s riešením situácie s obhliadkami mŕtvych tiel.

Poukázala, že medzi víťazmi zákazky za vyše dva milióny eur sa okrem subjektov, ktoré činnosť vykonávajú roky, objavili aj neznáme. Ide napríklad o bratislavskú firmu SKL 48, prehliadky chce vykonávať v polovici samosprávnych krajov (Trenčiansky, Prešovský, Nitriansky, Žilinský). Ostatné firmy chcú robiť organizátorov prehliadok v jednom kraji.

Foto: ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Dnes24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.