Boli ste tam už? Názov prírodnej rezervácie Borsučiny pochádza od jazveca

Prírodná rezervácia (PR) Borsučiny, ktorá je súčasťou jadrovej zóny lokality svetového prírodného dedičstva, s najväčšou pravdepodobnosťou získala svoje pomenovanie vďaka zvýšenému výskytu jazvecov.

Za maloplošné chránené územie bola vyhlásená v roku 1993. Informuje o tom Správa Národného parku Poloniny (SNPP) na svojej internetovej stránke.

Neslovanský názov

Slovo „borsuk“, ako uvádzajú ochranári, pochádza etymologicky z turkických jazykov a znamená „jazvec“. Neslovanský názov sa stal súčasťou rusínskeho slovníka a odtiaľ sa dostal i do pomenovania PR.

„Z analýzy 48 brlohov lokalizovaných v Národnom parku Poloniny vyplynulo, že jazvec na založenie brlohov preferuje miesto pod skalami, balvanmi, v zosuvových oblastiach, najmä v strmých svahoch, pričom uprednostňuje lokality v nadmorskej výške 570 – 740 metrov nad morom, vo väčšej vzdialenosti od ľudských sídel a hlavných ciest,“ uvádzajú ochranári s tým, že v PR Borsučiny má preto ideálne podmienky na život.

Prítomnosť jazvecov v tejto lokalite prezrádzajú stopy po čistení brlohov či charakteristická srsť zachytená na vstupných otvoroch do nich.

Atraktívna lokalita

Lokalita je podľa SNPP pre jazvecov atraktívna vďaka bohatému výskytu brál, balvanov a skál. Sú pre ňu typické oblasti svahových porúch, blokových zosuvov.

Vďaka takzvaným blokoviskám a suťovým poliam sa tiež v PR Borsučiny nachádzajú vzácne biotopy. Ide napríklad o lipovo-javorové sutinové lesy či silikátové skalné steny a svahy so štrbinovou vegetáciou.

Sú chudobné čo sa kvetenstva týka, ale bohaté na machy a lišajníky. Ako uvádza SNPP, počas inventarizačného prieskumu tu bolo zaznamenaných až 80 druhov machorastov.

Pôvodné lesné ekosystémy pralesovitého charakteru v PR Borsučiny sa stali súčasťou jadrovej zóny lokality svetového prírodného dedičstva UNESCO „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“ vo vymedzení, ktoré išlo do medzirezortného pripomienkovania 12. septembra.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Postrehli ste? Žiaci a zamestnanci Základnej školy Pugačevova vysadili nový živý plot.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Humenné24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.