RANNÁ ŠTVORKA: Prvý singel skupiny Beatles vyšiel pred 57 rokmi, meniny má Viera

Západ: prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 9 až 6 a najvyššie denné 10 až 13 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 8 až 3 a najvyššie denné 8 až 12 stupňov C.

Východ: prevažne zamračené, občasný dážď. Najnižšie ranné teploty 8 až 4 a najvyššie denné 8 až 12 stupňov C.

Meniny má Viera

Ženské meno Viera má slovanský pôvod a jeho voľný význam je „viera“. Na Slovensku je toto meno bežné a jeho nositeľky oslovujeme Vierka, Vieročka, Vera.

Vierky, ktoré majú meniny 5. októbra, nie sú ľahké povahy. Ide o veľmi priebojné bytosti, vytrvalé v práci. Charakterizuje ich aj ráznosť a rozhodnosť. Sú z nich obdivuhodné matky, ktoré všetko obratne zvládajú.

Tieto ženy majú sklon uzatvárať sa do seba a zďaleka neprejavujú všetky svoje myšlienky a city. Viery sa cítia dobre v spoločnosti, ale obmedzujú počet priateľov a starostlivo si ich vyberajú. Vedia zavčasu riešiť svoje ťažkosti a čeliť životným problémom.

Viery majú veľkú vitalitu a pevné zdravie. Problémy môžu mať s pokožkou. Mali by sa vyhýbať mastným jedlám a jedálny lístok si obohatiť najmä o ryby, jablká a zeler.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú oranžová, biela a sivá. Ochranné rastliny čakanka, saturejka, valeriána, ochranné kamene jaspis a zafír.

Stalo sa doma

1929 – Podpredsedu Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS) Vojtecha Tuku odsúdili na 15 rokov väzenia, z ktorých si odsedel osem a pol roka.

1938 – Abdikoval prezident Československej republiky (ČSR) Edvard Beneš.

2008 – Začal vysielať druhý televízny okruh TV JOJ – JOJ Plus.

2009 – Tri slovenské (Komárno, Hurbanovo, Kolárovo) a tri maďarské (Tata, Komárom, Kisbér) mestá vytvorili nový euroregión Európske zoskupenie územnej spolupráce Pons Danubii s ručením obmedzeným, ktorý na Slovensku začal vystupovať pod názvom Zoskupenie Pons Danubii. Sídlo má v Komárne.

2012 – Predstavitelia 15 krajín Európskej únie (EÚ) a Chorvátska sa na Bratislavskom hrade zišli na rokovaní zoskupenia Priatelia kohézie. Podpísali spoločnú deklaráciu týkajúcu sa eurorozpočtu na roky 2014 a 2020.

2018 – Na Slovensku vznikla Slovenská aliancia pre batérie (Slovak Battery Alliance).

Stalo sa vo svete

1842 – Josef Groll v Plzni uvaril prvé novodobé priezračné zlaté pivo tým, že skombinoval bavorský spôsob spodného kvasenia s miestnymi ingredienciami – svetlým sladom, mäkkou vodou a žateckým chmeľom.

1908 – Bulharsko vyhlásilo nezávislosť od Osmanskej ríše.

1962 – V Spojenom kráľovstve vyšiel prvý singel skupiny Beatles s názvom Love Me Do.

1969 – Britská televízna stanica BBC začala vysielať legendárnu zábavnú reláciu Lietajúci cirkus Montyho Pythona (Monty Python’s Flying Circus). Každá časť tejto relácia bola zostavená z humorných skečov, ktoré s nekonvenčným prístupom vytvárala kultová komediálna skupina Monty Python (Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin).

1983 – Lídrovi poľskej odborovej organizácie Solidarita Lechovi Walesovi udelili Nobelovu cenu za mier.

1994 – Vo švajčiarskych dedinách Chiery a Granges-sur-Salvan polícia objavila 48 tiel obetí hromadnej samovraždy príslušníkov švajčiarsko-kanadskej sekty Rádu zlatého chrámu.

2000 – Stúpenci srbskej opozície, ktorí sa v centre Belehradu zišli na najväčšej demonštrácii proti juhoslovanskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi za 13 rokov jeho vlády, obsadili budovu federálneho parlamentu a štátnej televízie.

2004 – Američania David Gross, David Politzer a Frank Wilczek dostali Nobelovu cenu za fyziku. Objavili zvláštny aspekt silných interakcií, zodpovedných za súdržnosť kvarkov.

2008 – V Rusku uviedli do prevádzky prvú časť ropovodu Východná Sibír – Tichý oceán. Sprevádzkovaný úsek meria 1100 kilometrov.

Skladba dňa

1962, skupina Beatles vydala 5. októbra svoj prvý singel, na strane A bola skladba Love Me Do, na B strane pieseň P.S. I Love You. Beatles ho nahrávali 11. septembra 1962 v štúdiu spoločnosti EMI na londýnskej Abbey Road. Producent George Martin, ktorý bol aj hudobným režisérom, nemal úplnú istotu v novom bubeníkovi Ringovi Starrovi, pretože v skupine nebol ani celý mesiac, prišiel do nej 18. augusta. Preto na nahrávanie prizval aj štúdiového bubeníka Andyho Whitea. Pri hre na bicie počas nahrávania sa nakoniec obaja striedali. Nahrali celkom sedemnásť verzií tejto piesne. Na singel producent Martin vybral tú, na ktorej bubnoval Ringo Starr. Singel sa dostal v anglickej hitparáde na 17. miesto.

Foto: ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Dnes24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.