Takto pred 70 rokmi: Trať mládeže stavali desaťtisíce ľudí, archívne FOTO

Pri povojnovom spriemyselňovaní mávali veľký význam aj stavby mládeže. Prvou bola práve Trať mládeže z Hronskej Dúbravy do Banskej Štiavnice. Trať sa na tomto mieste začala budovať v októbri 1943, práce však prerušilo povstanie a nedokončili sa.

Povojnová stavba Trate mládeže sa oficiálne začala 5. apríla 1948. A nebolo to jednoduché. Horská železnica rástla v ťažkých terénnych podmienkach a s dĺžkou 20,3 km prekonáva výškový rozdiel 266 metrov. Na úskeu bol v rámci stavby vybudovaný aj vyše kilometra dlhý tunel, dva mosty, tri viadukty, železničné stanice v Kozelníku, Banskej Belej, Banskej Štiavnici a zastávku v Banskom Studenci.

Ruku k dielu priložilo neuveriteľných 50 000 ľudí nielen z Československa, ale i Albánska, Alžírska, Anglicka, Bulharska, Francúzska, Indie, Maďarska, Nórska, Poľska, Rakúska a Ukrajiny.

Trať bola dokončená 29. októbra 1949 po dvoch rokoch výstavby a práce a hneď na druhý deň, 30. októbra, ju slávnostne otvorili.

Od momentu, kedy bola slávnostne prestrihnutá stuha, onedlho uplynie rovných 70 rokov. Pozrite si archívne fotografie z výstavby prvej stavby mládeže v krajine i momenty z otváracej ceremónie.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Žiar.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.