V Šali získavajú informácie o doprave: Do prieskumu zapoja aj základné školy

Bolo potrebné dať hlavy dokopy a nanovo navrhnúť, ako by to malo v meste vyzerať. Nový dokument by mal zohľadňovať súčasný stav dopravy a všetkých jej účastníkov.

Hustá premávka

Naše mesto už dlhšie bojuje s prehustenou premávkou, ktorej dennou súčasťou sú kolóny cez celé mesto. To negatívne vplýva nielen na vodičov ale aj životné prostredie.

Po základnom zbere podkladov sa vedenie mesta zišlo s dopravným analytikom Tiborom Schlosserom. Ten informoval o výsledkoch, ktoré vyplynuli z doterajších zisťovaní a to je jednoznačná potreba výstavby obchvatu mesta a zavedenie parkovacej politiky.

Skúmania

Ďalším krokom k získaniu informácií o šalianskej doprave, bola účasť verejnosti v prieskume. Formou dotazníkov mohli pomôcť samospráve s tým, ako vidia situáciu v meste, akú dopravu a ako často využívajú a pod. Napriek tomu, že doprava v Šali patrí medzi často kritizované témy i tak ich prieskum zaujal len okrajovo, keďže sa ho zúčastnilo 73 občanov.

Samospráva teda využíva ďalšiu možnosť, ako občanov osloviť. Dajana Hanesová z Mestského úradu Šaľa nám k tomu povedala: „V týchto dňoch sa do dopravno-sociologického prieskumu zapojili i šalianske základné školy. Riaditeľom jednotlivých škôl bol vysvetlený celý význam tohto prieskumu. Prieskum obsahuje otázky týkajúce sa získania informácií, ako sa obyvatelia pohybujú počas celého priemerného pracovného dňa a aký je cieľ každej cesty. V prvý školský týždeň dostali žiaci na základných šalianskych školách dotazník, ktorý ich rodičia môžu doma následne vyplniť.“

Ozvite sa!

Vyplnené dotazníky žiaci odovzdajú svojim učiteľkám. V radnici veria, že takto získajú mnoho odpovedí na to, čo potrebujú vedieť.

„S údajmi bude pracovať Mestský úrad v Šali spolu so spracovateľom Katedrou dopravných stavieb Stavebnej fakulty STU v Bratislave. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na uvedených emailových adresách: hanesova@sala.sk, kdos@stuba.sk.,“doplnila hovorkyňa.

Vo fotogalérii uvidíte zábery z Veče, kde sa počas búrky vyplavili polopodzemné kontajnery.

Foto: ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Šaľa24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.