V Martinskom múzeu oprášili dávne zvyky: Tradičné dožinky v OBRAZOCH

Zvyky, ktoré v minulosti sprevádzali žatvu na dedine, ukážky poľnohospodárskych prác a dožinkové slávnosti predstavilo podujatie Dožinky v nedeľu 25. augusta v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea v Martine, informoval o tom kurátor SNM v Martine Martin Cirbus.

V dožinkovom sprievode sa predstavili folklórne súbory (FS) Kýčera z Ochodnice a Kamenčan zo Zákamenného. „Členovia súborov predstavili zvyky, ktoré boli v minulosti zaužívané pri poďakovaní sa za úrodu. FS z Kysúc predstavili aj dožinkovú slávnosť a mlátenie obilia cepmi, FS Kamenčan vystrojili veselicu pri dožinkách,“ uviedol Cirbus.

Podujatie bolo späté s oslavou úrody, respektíve toho, čo sa zožalo a čo sa z úrody následne bude pripravovať.

„Návštevníci videli ukážky mlátenia obilia na mláťačke, jeho čistenie na rajtári a rezanie slamy na sečku kosovou rezačkou. Mohli si aj vyskúšať mletie obilia na žarnove alebo drvenie obilia v stupe,“doplnil Cirbus.

Súčasťou podujatia boli aj ukážky rôznych techník a spôsobov viazania slamy do „došiek“ a lektori workshopu ukázali návštevníkom, ako sa priväzovali na strešnú konštrukciu.

Pripravené boli aj ukážky varenia a prípravy tradičných zeleninových a obilninových jedál, ktorými sa návštevníci skanzenu občerstvili.

Podujatie sa uskutočnilo v rámci cezhraničného projektu „Kultúrne dedičstvo Javorníkov a Beskýd“ v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika 2014 – 2020. Projekt bol spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja.

Nenechajte si viac ujsť novinky z Martina a okolia a sledujte nás aj na FB.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Martin24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.