Letecké dni na Sliači s veľkým lákadlom. Predvedie sa aj majster sveta adrenalínových pretekov

Vynikajúci český akrobatický pilot, šampión a úradujúci majster sveta adrenalínových pretekov Red Bull Air Race Martin Šonka prijal pozvanie aj na Medzinárodné letecké dni SIAF 2019. Nielenže návštevníkom počas víkendu 3. a 4. augusta predvedie, čo jeho lietadlo dokáže, ale na autogramiádu prinesie aj svoju trofej majstra sveta. Z Českej republiky okrem neho na Sliač už tradične dorazia aj zástupcovia Vzdušných síl Armády ČR. Informovala o tom Zdenka Marhefková z mediálneho tímu SIAF.

„Majstra sveta Red Bull Air Race pre rok 2018 Martina Šonku mohli fanúšikovia letectva stretnúť na Slovensku už v máji na Festivale letectva v Piešťanoch. Člen českej akrobatickej reprezentácie v kategórii „Unlimited“ a bývalý vojenský pilot lietadla JAS-39 Gripen ukáže, čo všetko jeho akrobatický špeciál Extra 300 dokáže. Tešiť sa môžeme na predvádzanie minimálnej a maximálnej rýchlosti, rotáciu okolo všetkých troch osí, cúvanie i visenie na vrtuli,“ pokračovala.

Ako ďalej uviedla, na Leteckej základni Sliač sa predstavia v letovej ukážke aj dve české vojenské lietadlá L-159 ALCA. Ich schopnosti predvedú display piloti Michal a Aleš. „Tento rok majú naplánovaných 10 vystúpení (okrem Slovenska napríklad v Anglicku, Litve či v Belgicku). Na Sliači uvidíme atraktívne letové vystúpenie, počas ktorého dvojica v malej výške predvedie manévre pri útoku na pozemný cieľ. Zaujímavosťou je, že začiatkom júna tohto roku získali za toto číslo na leteckom dni na základni RAF v anglickom Cosforde ocenenie za najprecíznejšie odlietanú letovú ukážku s dodržaním všetkých bezpečnostných pravidiel. Obsahom ukážky “Prepad letiska” je letecký úder na pozemné ciele, doplnený o pyrotechnické efekty na zemi. Ide o kombináciu manévrov dvojice vo vzduchu (kde max. preťaženie dosahuje 6 až 7G) a výbuchov na zemi tak, aby toto vystúpenie bolo atraktívne pre divákov,“ dodala Marhefková.

Na SIAF-e však budeme môcť v podaní českých vojenských pilotov tradične obdivovať aj štandardné letové ukážky manévrovacích možností vrtuľníkov Mi171 a Mi-24/35.ä

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj zábery z minuloročného SIAF-u!

Foto: ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Zvolen24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.