Nepríjemný incident vo Veľkých Vozokanoch: Vandali poškodili bronzového leva, FOTO

„Niekto sa snaží a potom príde niekto iný a celá niekoľkoročná snaha, všetka námaha, úsilie, hodiny telefonátov, kilometre najazdené kvôli obnove nášho leva, všetko je v priebehu pár sekúnd preč,“ takto informovala obec Veľké Vozokany na svojom facebookovom profile o poškodení slávnej ikony obce – soche bronzového leva. Vandalizmu sa dopustili doposiaľ neznámi páchatelia, ktorí pamätník poškodili grafitmi.

K správe obec pridala aj fotografie, ktoré si môžete pozrieť v našej priloženej fotogalérii. Zároveň obec vyzýva ľudí, aby v prípade akýchkoľvek informácií kontaktovali políciu alebo starostku obce Justínu Pálkovú.

Bronzového leva, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou pripomínajúcou víťaznú bitku nad Turkami, nepoškodili pritom po prvýkrát. V minulosti sa ju snažili zlodeji prepíliť na niekoľko častí a ukradnúť, čo sa im ale nakoniec nepodarilo.

Monument musel byť po tomto incidente odnesený k reštaurátorom do Galanty, kde sa pracovalo na jeho oprave. Bronzový lev nebol pre tento útok na svojom mieste od roku 2013 až do začiatku roku 2016, kedy bol vrátený na svoj podstavec.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Moravce24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.