Do hodiny autom: Čarovné obce Gemera, ktoré musíte navštíviť

Na svoje si prídu turisti aj historici

Smolník a priľahlé okolie zaujme nadšencov turistiky aj pamiatok. Jedná sa o jednu z významných banských lokalít Slovenska. V centre nájdete aj budovu bývalej tabakovej továrne. Historická dedinka sa nachádza len neďaleko Rožňavy a navštevujú ju turisti z rôznych kútov Slovenska. Ponúka turistické aj historické vyžitie. Veď nenadarmo sa jedná o jednu z najvýznamnejších banských lokalít Slovenska. Smolník je architektonicky zaujímavá a pôsobivá obec, v ktorej sa nachádza množstvo pamiatok. Okrem toho v Smolníku nájdete aj banský vozík s poslednou vyťaženou rudou a zbíjačku v kameni ako spomienka na banskú činnosť. Celé centrum obce patrí do pamiatkovej zóny. Významnou pamiatkou, ktorá sa nachádza v katastri obce medzi vrchmi Malá Hekerová a Vtáčí vrch je Tereziánska štôlňa nazývaná aj ako Priechodový kanál z roku 1794. Ako sme zistili, tí odvážnejší sa doň odvážia, no my sme len nazreli dnu a rešpekt pred podzemím sa prejavil hneď, ďalej sme to ani radšej neskúšali :).

Pozrite si v našej galérii fotky ďalších nevšedných kútov Gemera 🙂

Mlyn v Buzici

Unikátnou a pritom nie veľmi známou technickou pamiatkou sa pýši obec Buzica, ktorá leží v okrese Košice-okolie. V obci sa nachádza kompletne zachovaný parný mlyn z roku 1923. Ten nie je len jediným na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe. Návštevníci tak môžu vidieť celý proces, ako sa mlelo, triedilo, čistilo či transportovalo obilie.

Sirk a okolie

Toľko nečakaných prekvapení a histórie na jednom mieste nenájdete len tak niekde. A nepozná ho takmer nik. Sirk pod názvom Zirk z roku 1350 sa nachádza na rukopise, je uložený v archíve v kaštieli Betliar. Do okolia obce sa zatúla návštevník asi len náhodou. Napriek tomu v okolí tejto obce sa nachádza mnoho významných historických a architektonických pamiatok viažúcich sa k ťažbe železnej rudy, ktorá tu prebiehala v minulosti až do 50-rokov 20. storočia. V Červeňanoch – časti obce Sirk sa nachádza vysoká pec. Uvidíte ju asi 100 metrov od hlavnej cesty. Bola postavená spolu so železiarňou v rokoch 1870–1874 Hrlicko-tapolcsánskou spoločnosťou a fungovala do roku 1903. Je vysoká takmer 14 metrov.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Rožňava24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.