V Kremnici otvoria novú expozíciu: Dorazí aj Thomas Puskailer, ktorý má v mestečku korene

Ešte pred štartom letnej sezóny pribudla v Kremnici ďalšia atrakcia pre návštevníkov mesta. V dolnej bráne sprístupnia v piatok (14. 6.) novú expozíciu, ktorá približuje niekoľko jedinečností mesta.

Vynovené bedzibránie

,,Kultúrne a informačné (KIC) centrum v rámci sťahovania sa do priestorov medzibránia sprístupní historickú bránu z prelomu 14. a 15. storočia. Dolná brána je jedinou zachovanou vstupnou bránou do mesta. Dve poschodia tejto veže poskytnú nové pohľady na Kremnicu, ktoré prekvapia nielen návštevníkov mesta, ale aj domácich obyvateľov,“ priblížila riaditeľka KIC Zuzana Tileschová.

Tento historický priestor zaplní expozícia s informáciami o jedinečnostiach, ktorými Kremnica vynikala v priebehu storočí. ,,Samozrejmosťou je unikátna mincovňa, mestský hrad či podzemná elektráreň, predstavíme však aj rôzne osobnosti z umeleckého, hudobného a učiteľského prostredia, 300-ročnú medovnikársku tradíciu, športové prvenstvá, prvú fabriku na papier či verejné osvetlenie,“ načrtla Tileschová.

Otváračka s koncertom

Otvorenie priestorov informačného centra a dolnej brány je naplánované na piatok. Nie náhodou je na túto akciu pozvaný Thomas Puskailer. ,,Práve s menom jeho starého otca Jána Puskailera je spojené otvorenie mestskej cudzineckej a informačnej kancelárie v máji roku 1937, ktorej sídlom bola budova vedľa dolnej brány,“ vysvetlila Tileschová.

Vonkajší priestor medzibránia by sa mal podľa jej slov stať centrom pouličného kultúrneho diania a práve koncert Puskailera v rámci bude úvodným v tejto letnej sezóne.

Foto: ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Žiar.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.