Predstavenie na Váhu: V Piešťanoch pretekali Dračie lode, FOTO a VIDEO

Tímy sa predviedli na svojich plavidlách druhú júnovú sobotu (8.6.). Kvôli vysokému prietoku Váhu sa prvýkrát vo svojej desaťročnej histórii preteky neuskutočnili medzi Krajinským a Kolonádovým mostom.

Obľúbené preteky Dračích lodí sú tradičnou súčasťou Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny.

Pretekári si po krátkych tréningových jazdách a porade kapitánov svoje sily zmerali z kategóriách: závod na 180 metrov a závod na 1 000 metrov. Zúčastnilo sa deväť posádok s dohromady približne dvesto závodníkmi.

Niekoľkotisícročná tradícia Dračích lodí siaha k rituálnemu uctievaniu draka, ako boha dažďa a vládcu riek, jazier a morí. Dnes sú preteky rozšírené po celom svete. Lode sú zdobené dračími hlavami na predných častiach lodí a dračími chvostami na tých zadných. Súčasťou posádky je dvadsať pádlerov, desať na každej strane, jeden bubeník a jeden kormidelník.

„Na Slovensku je takýchto pretekov málo, robia sa v Trenčíne a tu,“ hovorí organizátor Milan Koščál.

Ako ďalej uvádza, veľmi dôležitá je synchronizácia, rovnaké pádlovanie. To je podľa organizátora najpodstatnejšie a potrebné trénovať ako prvé. „Ľudia si musia zvyknúť na rovnaký systematický plynulý záber,“ dodáva vo videu.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Hlohovec24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.