KURIOZITA DŇA: Slovenský pestovateľ vyprodukuje ročne 4 milióny gerbier

V skleníku s rozlohou 1,6 hektára je posadených 66 000 koreňov rastlín. Podľa slov majiteľa spoločnosti Branislava Oremusa 75 % kvetov smeruje na export do Českej republiky, Maďarska a Rakúska, podiel na slovenskom trhu s gerberami predstavuje do 40 %.

Na vykurovanie skleníka využíva spoločnosť geotermálnu energiu, ktorá zabezpečuje lacnú a efektívnu výrobu. „Skleník je vykurovaný geotermálnym vrtom, ktorý má troch spolumajiteľov. Spoločne sa o tento vrt staráme, zhruba raz za šesť rokov je potrebná jeho rekonštrukcia, aby zostala zachovaná jeho výdatnosť,“ skonštatoval Oremus.

Okrem vykurovania skleníkového hospodárstva sa z vrtu napúšťajú bazény na neďalekom termálnom kúpalisku. „Zaujímavosťou je, že máme aj reinjektážny vrt, vďaka ktorému sa geotermálna voda vracia naspäť do zeme,“ uviedol majiteľ Slovkvetu.

Pestovateľ gerbier pestuje v skleníku 20 základných odrôd, ďalších 25 až 30 nových ponúka zákazníkom v dvojročných cykloch. „Sadenice sa každé dva roky obmieňajú z dôvodu produkcie,“ povedal Oremus. Aj gerbery podľa jeho slov podliehajú módnym trendom. Vlani bol najväčší záujem o gerbery fialovej farby, v posledných rokoch sú v móde minigerbery.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Dnes24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.