Upozornenie od horských záchranárov: Najviac zásahov bolo v tejto oblasti

Horská záchranná služba (HZS) zasahuje ročne priemerne pri viac ako 2000 prípadoch. K najväčšiemu počtu úrazov dochádza v stredisku Jasná v Nízkych Tatrách. Na piatkovej tlačovej konferencii v Demänovskej Doline to povedal to riaditeľ HZS Jozef Janiga.

Podľa Janigu má úrazovosť na lyžiarskych tratiach stúpajúcu tendenciu od roku 2012. „Ročne zasahujeme vo viac ako 2000 prípadoch na lyžiarskych tratiach, z čoho v Jasnej je viac ako tisíc úrazov za jednu lyžiarsku sezónu. To je naozaj alarmujúci počet. Odpovede na otázky, ako sa s takouto situáciou vysporiadať, má priniesť konferencia horských záchranárov, ktorú sme v piatok pripravili v Demänovskej doline,“ uviedol.

Pomer letných a zimných úrazov je podľa Janigu približne jedna k jednej, o niečo viac prevládajú tie zimné. „Práve tým, že vznikajú rôzne nové športy a turistické atrakcie, ktoré priťahujú ľudí, treba povedať, že nám výrazne stúpol počet letných úrazov. Treba zobrať do úvahy, že tento rok vyhlásili oblasť Tatier za top destináciu cestovného ruchu, takže očakávame zvýšený počet návštevníkov. Predpokladáme, že aj rizikovosť úrazov určite stúpne,“ priblížil.

Piatková konferencia HZS v Demänovskej doline je vôbec prvou odbornou konferenciou svojho druhu, ktorú záchranári organizujú. Cieľom je priniesť riešenie vysokej úrazovosti nielen z pohľadu horských záchranárov, ale aj prevádzkovateľov stredísk, lyžiarov a v neposlednom rade aj osôb, ktoré vykonávajú rôzne iné adrenalínové športy.

foto: Ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Ružomberok24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.