Historická železnica v Trenčianskom okrese oslavuje: Pripravený je pútavý program

Spomienkovými jazdami historickej električky na trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice si v sobotu (8. 6.) a v nedeľu (9. 6.) pripomenú 110. výročie dopravy na úzkorozchodnej železnici. Ako informovala na svojom webovom sídle nezisková organizácia Trenčianska elektrická železnica (TREŽ), počas oboch dní budú okrem električky premávať aj dva retro autobusy Karosa, ktoré môžu návštevníci využiť na trase električky. Zástavky retro autobusov budú označené zastávkovým označníkom TREŽ.

Súčasťou sprievodného programu pri električkovom depe v Trenčianskej Teplej bude počas oboch víkendových dní výstava modelového koľajiska a historických rušňov, možnosť jazdenia na koňoch a miniatúrnej železnici, skákací hrad pre deti a občerstvenie v bufete električkového de­pa.

Časť sprievodného programu sa začala už v piatok napoludnie na Kúpeľnom námestí v Trenčianskych Tepliciach, kde je pripravená výstava historických vozidiel a swingový koncert. Hlavná časť osláv jubilea sa začne v sobotu o 14.30 h pri depe v Trenčianskej Teplej, oslavy vyvrcholia v nedeľu popoludní v Trenčianskych Tepliciach koncertom Kollárovcov.

Prevádzka na úzkorozchodnej železnici sa začala 27. júna 1909, zabezpečovali ju Uhorské kráľovské železnice (1909 – 1918) a Československé štátne dráhy (od roku 1918). Vojnové udalosti prerušili prevádzku železnice v apríli a máji 1945. K zastaveniu pravidelnej dopravy v réžii Železničnej spoločnosti Slovensko došlo 10. decembra 2011, koľajisko depa, budovy depa a električky predali obci Trenčianska Teplá.

Vo februári roku 2013 obec Trenčianska Teplá založila neziskovú organizáciu Trenčianska elektrická železnica a o dva roky trať Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice prekategorizovali na špeciálnu dráhu. TREŽ získala licenciu na výkon dopravy a v roku 2015 sa prvýkrát spustila letná víkendová prevádzka s podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja s nadväznosťou na príchody a odchody vlakov v Trenčianskej Teplej. TREŽ organizuje aj sedem príležitostných jázd počas celého roka.

Takto išiel nedávno zas iný špeciálny vlak.

Foto: ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Trenčín24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.