Himaláje si vybrali krutú daň: O život prišli dvaja horolezci, pátrajú po nezvestnom Írovi

Horolezca Raviho Thákura z Indie našli bez známok života v stane v tábore číslo štyri na Mount Evereste. Zomrel po tom, ako sa vo štvrtok vrátil z vrcholu najvyššej hory sveta.

V tej istý deň zahynul člen horolezeckej expedície indickej armády Narayan Singh počas zostupu z piatej najvyššej hory sveta Makalu.

Nepálski šerpovia zároveň v oblasti Mount Everestu spustili pátraciu operáciu po írskom horolezcovi Seamusovi Seanovi Lawlessovi.

Tento týždeň už šerpovia informovali o úmrtí iných dvoch indických horolezcov. Osudným sa im stal aj výstup na tretiu najvyššiu horu sveta Káčaňdžunga.

Počas hlavnej horolezeckej sezóny, ktorá trvá iba niekoľko týždňov v apríli a máji, sa na výstup na Mount Everest alebo inú horu v Himalájach každoročne podujmú stovky dobrodruhov.

Celkovo 41 rôznych tímov, ktoré tvorí 378 lezcov, dostalo povolenie na výstup na najvyššiu horu sveta počas tohtoročnej jarnej sezóny.

Od prvého známeho zdolania vrcholu v roku 1953 naň vystúpilo už vyše 5000 ľudí, niekoľko stoviek ďalších však pri pokuse o jeho dosiahnutie zahynulo.

Foto: ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Bardejov24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.