Prezident Kiska v Žiline: Aké témy sa otvorili na radnici? FOTO

Žilinu najviac ťaží obrovský dlh v budovaní infraštruktúry a dopravy a mesto si s ním samo neporadí. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska to povedal po stretnutí s primátorom Žiliny Petrom Fiabánem.

Cez Žilinu len jedným smerom prejde viac ako 40.000 áut denne. Križujú ju z východu na západ, z juhu na sever a mesto býva z pohľadu dopravy absolútne zablokované. Nedotiahnutý tunel Višňové, obchvaty. Zlyhávame v týchto cestách a doplácajú na to mestá, obyvatelia a je to náročné. Ale je to zadanie, ktoré musíme riešiť veľmi poctivo manažérsky,“ zdôraznil Kiska.

So žilinským primátorom diskutoval aj o nedostatku nájomných bytov či obedoch zadarmo pre žiakov. „Je to téma, ktorá trápi každého zriaďovateľa základných škôl. Zatiaľ na to nie sú kapacity, hlavne z pohľadu ľudských. Nevedia nájsť kuchárky, obedy nie je kde variť. Lebo školské jedálne sú často vyťažené na 100 percent. No a dotkli sme sa pravdaže aj témy odpratávania snehu, ktoré musí zabezpečovať mesto,“ doplnil prezident SR.

Hovorili sme tiež o pripravovanej novele dani z príjmu, kde je navrhované zníženie dane z príjmu fyzických osôb. Ale keďže mestá sú financované práve z podielových daní, tak výpadok pre samosprávy je obrovský. Pre Žilinu to môže znamenať odhadom osem miliónov eur,“ skonštatoval Fiabáne.

Prezident SR ocenil, že do tímu žilinského primátora prišli aj ľudia zo súkromného sektora. „Zarábajú podstatne menej, ako zarábali, ale sú profesionáli a chcú krajine pomôcť. A to je výzva pre všetkých, aby sa ľudia, ktorí chcú pomôcť tejto krajine, zapojili a vyskúšali aj pomoc týmto smerom,“ uzavrel Kiska.

Po návšteve žilinskej radnice diskutoval prezident SR v Mestskom divadle s osobnosťami Žilinského kraja.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Žilina24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.