FOTO: Bratislava bude mať nový mestský park. Spolupracoval na ňom aj ateliér Zahy Hadid

V lete budúceho roka, spolu s dokončením 1. etapy rezidenčnej a kancelárskej časti projektu Sky Park, dostane Bratislava nový mestský park.

Zelená oáza

Na unikátnom koncepte verejných priestorov spolupracoval okrem ateliéru Zahy Hadid aj známy urbanista Igor Marko a londýnske štúdio Townshend. Rozlohou viac ako 30-tisíc metrov štvorcových ho možno prirovnať k obľúbenej Medickej záhrade či Prezidentskému parku. Celkové náklady na výstavbu parku sú vo výške 4,5 milióna eur.

Park je premyslene navrhnutý tak, aby vytvoril zelenú oázu v pulzujúcom centre mesta, zároveň s jednoduchým a prirodzeným prístupom pre verejnosť.

Nová verejná zóna v rámci svojho veľkorysého priestoru prinesie so sebou množstvo možností využívania voľného času. Súčasťou parku bude bežecký chodník, rôzne športoviská, veľké detské ihrisko, výbeh pre psov, vodné plochy, ale aj útulné malé kaviarne či obchodíky. Citlivo navrhnutá zeleň v parku bude kombináciou mikrozáhrad s veľkými zelenými plochami s okrasnými drevinami a stromami. V centre mesta tak vznikne rozmanitý prírodný biotop.

Koncept nového parku

Koncept parku pripravoval ateliér Zahy Hadid, na jeho dotvorení spolupracoval urbanista Igor Marko z Marko&Placemakers a štúdio Townshend, ktoré je známe viacerými projektami verejných priestranstiev najmä v Londýne. Generálnym projektantom je slovenská spoločnosť GFI.

Koncept parku je založený na niekoľkých princípoch. Rekreačné prostredie je vytvorené zvlnenou krajinou, ktorá sa v častiach s okolitými ulicami zdvíha a vytvára mestské rozhranie a v časti, kde klesá, umožňuje vstup do prírodného prostredia. Pohyb v rámci verejného priestoru je voľný, chodníky sú dizajnované tak, aby kopírovali prirodzený pohyb ľudí. Všetky budovy zároveň disponujú parterom, ktorý je určený pre obchody a služby. Park obkolesí Jurkovičovu tepláreň, kde vznikne priestor pre rôzne akcie.

„Zvolený typ zástavby v projekte Sky Park umožňuje vytvorenie verejných priestorov dostupných pre všetkých obyvateľov mesta. V okolí veží tak vznikne moderná oddychová zóna s parkovou výsadbou a množstvom funkčných verejných priestranstiev, ktoré prinesú návštevníkom skutočný zážitok,“ hovorí Dušan Ševela, vedúci oddelenia Design Developmentu v Penta Real Estate Slovensko.

O projekte Sky Park

Prvé tri rezidenčné veže, ktoré sú momentálne vo výstavbe, obsahujú takmer 800 bytov a sú už takmer vypredané. Štvrtá rezidenčná veža je aktuálne vo fáze získavania potrebných povolení, jej výstavba by sa mala začať začiatkom roka 2020.

Súčasťou projektu sú aj dve kancelárskej budovy. Prvá z nich, Sky Park Offices, je už tiež vo výstavbe, pričom na 31-tisíc metroch štvorcových prenajímateľnej plochy ponúkne nájomcom najmodernejšie kancelárske priestory. Obsahuje aj viac ako 1200 metrov štvorcových určených pre drobné obchodné prevádzky a takmer 500 parkovacích mi­est.

Autorom tejto budovy je nemecký architektonický ateliér Vietzke & Borstelmann Architekten a generálnym projektantom GFI. Jej stavba by mala byť dokončená v prvej polovici roka 2020.

Druhá kancelárska budova, ktorej autorom je architektonické štúdio Zahy Hadid, disponuje v súčasnosti záväzným stanoviskom magistrátu a je v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie. Jej výstavba by sa mala začať začiatkom roka 2020. Komplexná rekonštrukcia budovy Jurkovičovej teplárne si vyžiada investíciu viac ako 11 miliónov EUR. Jej dokončenie sa očakáva spolu s prvou fázou rezidenčných veží.

Penta Real Estate celkovo investuje do projektu Sky Park viac ako 420 miliónov EUR.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Bratislava24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.