ZOO v Spišskej vzniklo na smetisku a močarisku: Za 30 rokov sem zavítali milióny návštevníkov

V máji 1989 sa začal napĺňať sen zakladateľa a prvého riaditeľa ZOO Karola Dzurika staršieho. Ten túžil založiť malú zoologickú záhradu. Podľa jeho vlastných slov to však nebolo vôbec jednoduché. „Nebolo peňazí. Na Čingove som predal chatu a kúpil som prvé zvieratá. Potom sme dostali príspevok 200 tisíc a mohli sme začať budovať a zháňať materiál,“ hovorí o začiatkoch najmenšej a najmladšej zoologickej záhrady na Slovensku jej zakladateľ.

Ako dodáva, predtým, ako sa začal napĺňať jeho sen, na týchto miestach bolo močarisko a tiež smetisko. Celý objekt bol podmáčaný, bolo ho treba vyčistiť, všetko vyvoziť a kompletne vybudovať. „Postupne sme privážali zvieratá a zoopark, ako sa zo začiatku volal, bol premenovaný na zoologickú záhradu,“ vysvetlil Dzurik.

Za tridsať rokov sa tak z maličkej zoo stala relatívne veľká, do ktorej si pravidelne nachádzajú cestu nielen Novovešťania, ale aj ľudia z regiónu i z celého Slovenska. „Návštevnosť za posledné roky nikdy neklesla pod 115 tisíc, čiže za tie roky tu boli milióny návštevníkov,“ zdôraznil viceprimátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný a dodal: „Prajem tejto zoo teda všetko najlepšie k tej okrúhlej tridsiatke a verím, že ešte mnohé ďalšie jubileá budeme oslavovať spolu.“

V rámci osláv zoologickej záhrady si mohli návštevníci pozrieť hudobné a tanečné vystúpenia, nechýbali predstavenia pre najmenších Sranda banda a Paci Pac a predstavili sa i deti z MŠ Lipová či zo ZUŠ v Spišskej Novej Vsi.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Poprad24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.