FOTO: Podzemné kryty vo Fiľakove sa možno dočkajú aj dokumentárneho filmu. Takto to v nich vyzerá!

Bunker team je neformálna skupina fiľakovských dobrovoľníkov, ktorí chcú podľa vlastných slov vrátiť zašlú slávu protileteckým krytom.

Skupina kryty čistí a dokumentuje, ich ďalšou činnosťou je predstavovanie zaujímavých zabudnutých miest v okolí Fiľakova, ako napríklad banských diel alebo prírodných zaujímavostí. A práve vďaka nim sa pod zem prišlo pozrieť približne 300 zvedavcov. Podujatie sa konalo 8.mája, kedy v roku 1945 sa skončila II. svetová vojna v Európe.

Úkryt pred náletmi

Železobetónový nadzemný kryt postavili v roku 1944 predovšetkým pre úradníkov priemyselných závodov. Nachádza sa v ňom 21 miestností, ktoré v prípade náletu na mesto mohli ukryť až 500 ľudí. Má tri vchody zabezpečené tlakovými a plynotesnými dverami.

Počas vojny išlo o moderný úkryt s toaletami a sprchami, vetracím systémom a ošetrovňou. Momentálne je kryt v súkromnom vlastníctve.

„Pre návštevníkov sme si pripravili aj zaujímavé aktivity ako je tmavá izba kde sa mohli spoliehať len na svoje zmysly, nechýbala ani ability dráha, airsoftová strelnica či úniková izba. Kryt tento rok už pre širokú verejnosť neplánujeme otvoriť,“ priblížil nám Marian Mesiarik z Bunker teamu.

Ako ďalej dodáva, dvere pred verejnosťou nechcú úplne zatvoriť. „V budúcnosti sa zameriame na predstavenie aj ďalších krytov vo Fiľakove formou dokumentárneho filmu,“ prezrádza Mesiarik.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Lučenec24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.