HISTORICKÉ FOTO: Takto vyzerali prvomájové oslavné sprievody v Topoľčanoch

Zvyk, ktorý sa udržiaval po celom Slovenku počas socializmu boli tradičné prvomájové oslavy. Topoľčany neboli žiadnou výnimkou. „Vrcholce poriadne vysokých smrekov alebo briez ozdobené stužkami rozličných farieb sa zvykli stavať pred domami zadaných dievčat, neskôr sa máje stávali na dobrých lokalitách v meste, pri úradoch či kultúrnych domoch,“ spomína pamätníčka Viera.

Presvedčiť sa, že aj Topoľčany oslavovali sviatok prvého mája naozaj vo veľkom, môžete na unikátnych archívnych záberoch, ktoré zachytávajú tradičné oslavy už od roku 1945.

Ako bol zvykom, osláv sa zúčastnilo množstvo obyvateľov, nechýbali príhovory známych osobností či ľudové tance a ozdobené vozy sprevádzané nadšenou mládežou. Príznační pre tento deň boli aj pionieri s červenými šatkami, mávanie vlajkami a hlásanie hesiel. Práve tak si mnohí pamätajú prvý májový deň v uliciach československých miest. „Moje deti boli pionieri, ako malé sa na stavanie májov tešili, postupne ako sa menila nálada v režime, sa ich nadšenie strácalo.

Foto: Štátny archív Nitra – pobočka Topoľčany

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Topoľčany24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.