RADÍME: Pri výbere pôžičky sa nesprávajte bezhlavo, nevyhnutná je opatrnosť

Každý z nás sa môže dostať do situácie, kedy potrebuje väčšou sumou peňazí, akou aktuálne disponuje. V tom prípade často siahame po možnosti úveru.

Vyznať sa vo svete pôžičiek nie je jednoduché, keďže ponuka úverov na trhu je veľmi široká a rôznorodá. Pri potrebe riešiť svoju finančnú situáciu by sa mal v prvom rade záujemca zorientovať v hlavných parametroch pôžičiek. Taktiež by si mal byť istý, že daný úver naozaj potrebuje a že ho dokáže v budúcnosti riadne splácať.

„Úplne základné pravidlo znie: životnosť tovaru alebo služby, na ktorú si požičiavame, by mala byť dlhšia ako doba splácania. Nie je práve rozumné požičať si napríklad na luxusnú dovolenku. Po pár dňoch ste späť doma a potom musíte mesiace či roky uhrádzať splátky. Naopak, zmysel dáva skôr požičať si napríklad, keď si chcete zariadiť svoj prvý byt, kde toto vybavenie budete využívať mnoho rokov,“ radí Miroslav Zborovský, zákaznícky ombudsman spoločnosti poskytujúcej spotrebiteľské úvery .

Podľa neho zároveň by si každý záujemca o pôžičku mal premyslieť, koľko je schopný mesačne splácať a na koľko mesiacov pôžičku chce. „Nenechajte sa zlákať na príliš nízke splátky, u ktorých predpokladáte, že ich pri splácaní až tak nepocítite. Naopak, reálne a kriticky zhodnoťte svoje možnosti a pokiaľ je to možné, radšej zvoľte vyššiu splátku, aj keby ste sa mali na čas uskromniť. V konečnom dôsledku bude váš úver o mnoho lacnejší. Tiež počítajte s nejakou rezervou na nečakané výdavky,“ zdôrazňuje ombudsman.

Neoddeliteľnou súčasťou celého procesu je porovnanie viacerých finančných produktov.

„To prvé, na čo sa väčšina ľudí pozrie, je často úrok. Tu si ale dajte pozor. Najnižšia hodnota nemusí nutne reprezentovať lepšiu ponuku. Pri výbere sa rozhodne riaďte aj ročnou percentuálnou mierou nákladov (RPMN), ktorá zahŕňa všetky náklady spojené s pôžičkou. Patrí sem napríklad poplatok za schválenie žiadosti, vedenie úverového účtu alebo poistné. Nájdite najlepšiu ponuku pri úveroch s rovnakými parametrami, teda rovnakou sumou a rovnakou dobou splácania. RPMN v percentách ukazuje, koľko skutočne preplatíte,“ zdôrazňuje Zborovský.

Foto: ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Bardejov24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.