Prezident Kiska si myslí, že sa mu Fico mstí za to, že ho nevymenuje za sudcu ÚS

Trestné stíhanie konateľa spoločnosti KTAG je pomstou predsedu Smeru-SD Roberta Fica za to, že mu prezident SR Andrej Kiska odmietol politický dôchodok na ústavnom súde. Povedal to Kiska na tlačovej konferencii v Bratislave.

Z návrhu obvinenia je podľa neho zrejmé, že po skončení prezidentského mandátu bude obvinený aj on. Zdôraznil však, že sa nenechá zastrašiť ani vydierať a bude sa brániť.

Obvineného konateľa aj Kisku bude vo veci stíhania zastupovať Daniel Lipšic. Ten prezidentovi odporúčal, aby na Fica podal trestné oznámenie za vydieranie. Kiska to však odmietol. „Ako prezident nepokladám za správne, aby sa politici súdili a obviňovali,“ vysvetlil. Mal tiež podľa svojich slov pocit, že nejakú hranicu predseda Smeru-SD neprekročí.

Kiska naznačil, že Fico na boj proti nemu zneužil verejné inštitúcie. „Z informácií, ktoré mám ja, je to celé dielo starého vedenia NAKA, Bodorovcov, Kaliňáka a Gašpara, všetko, pravdaže, v súčinnosti s pánom predsedom,“ uviedol.

O vyhrážkach podľa Kisku vedeli aj podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) a predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Bugár mal Kiskovi odovzdať Ficov odkaz, že bude kandidovať a že ho buď vymenuje za predsedu ÚS alebo boj proti nemu bude pokračovať. Pellegriniho o tom informoval Kiska, bol aj pri niekoľkých stretnutiach s Ficom. Prezident tiež upozornil, že od decembra sa Fico zdržal akýchkoľvek osobných útokov. Potvrdil, že Ficovi odkázal, že ho za ústavného sudcu nevymenuje, naposledy 18. januára.

K samotnému trestnému oznámeniu Kiska povedal, že by nikdy nedal do nákladov firmy niečo, čo by nebolo spojené s jej budúcimi výnosmi. Rešpektuje však, že má finančná správa iný názor a náklad neuznal. „Už v roku 2017 som povedal, že ma to mrzí a že som mohol niekoho sklamať. Keby sa táto situácia zopakovala, určite by som hrubou čiarou oddelil podnikanie spoločnosti KTAG od spoločnosti môjho mena,“ konštatoval. Je však presvedčený, že ak by v prezidentských voľbách prehral, o daniach KTAG by po ich doplatení nikto ani nepočul.

V prípade daňových káuz spájaných s prezidentom SR Andrejom Kiskom obvinili konateľa firmy KTAG Eduarda K. Stíhanie sa má týkať neoprávnenej vratky DPH vo výške 146 000 eur, ktorú si KTAG vypýtala od štátu. KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Daňový úrad to však neuznal. V minulosti bol na poste konateľa firmy i sám prezident. Kým zastáva svoj úrad, nie je ho možné obviniť.

Foto: ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Dnes24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.