V Poľsku zatkli za špionáž šéfa pobočky Huawei a zamestnanca Orangeu

V posledných mesiacoch médiá venovali zvýšenú pozornosť obavám politikov a bezpečnostných služieb pred zneužívaním zariadení vyrobených čínskou firmou Huawei a ZTE.

Niektorí bezpečnostní analytici už niekoľko rokov varujú, že Huawei môže byť pre USA aj ďalšie krajiny hrozbou. O Huawei, ale aj ZTE a ďalších čínskych výrobcoch, sa ako o rizikových hovorí aj u nás.

Varovanie prišlo od našej SIS a obavy má aj český NÚKIB. Doteraz sa však žiadne dôkazy o reálnom zneužití neobjavili. Téme sme sa venovali v článku Vlády a bezpečnostné služby varujú pred používaním zariadení Huawei a ZTE.

Po tom, čo začiatkom decembra minulého roka zatkli kanadské úrady finančnú riaditeľku Huawei, pretože ju podozrievali z porušovania obchodných sankcií voči Iránu, má čínsky firma ďalší problém. Tentoraz u našich severných susedov.

O tom, že v utorok zatkli príslušníci tajnej služby ABW dvoch ľudí podozrivých zo špionáže, informovala v piatok verejnoprávna televízia TVP Info. Ide o jedného z riaditeľov čínskej pobočky Huawei v Poľsku Weijinga W. a zamestnanaca Orangeu Petra D.

[embedded content]

Poľský občan je bývalým vysoko postaveným dôstojníkom ABW, kde mal do roku 2011 paradoxne na starosti IT bezpečnosť kontrarozviedky. Aktuálne je zamestnaný u poľského mobilného operátora Orange. Na prípade pracovali policajti dlhú dobu.

Príslušníci tajnej služby prehľadali priestory obidvoch firiem, pričom mali zaistiť potrebné dokumenty. Ani jeden z nich sa však k špionáži nepriznal. Súd zatiaľ vydal rozhodnutie o trojmesačnej väzbe. Zadržaným osobám hrozí v prípade dokázania viny 10 rokov vezenia.

Vo veci už zareagovalo čínske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré žiada o nestranné vyšetrovanie a dodržiavanie zákonov. O údajnú špionáž sa zaujíma aj Európska komisia, ktorá bude v kontakte s poľskými orgánmi.

Zdroj: tvp.info

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Fony.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.