RETRO: Pred vyše polstoročím pricestoval do Košíc moskovským rýchlikom Dedo Mráz

Na deň svätého Mikuláša, ktorý pripadá na 6. decembra, sa na Slovensku aj v okolitých krajinách tešia najmä deti. Pre staršie ročníky to bol Dedo Mráz.

Deň sv. Mikuláša je pre deti symbolom sladkostí, ovocia a iných darčekov. Hlavným zmyslom sviatku biskupa sv.Mikuláša je dávať a nečakať dar.

Staršie generácie malých detí však používali iný termín. Archív z Košíc približuje vítanie bradatého deduška v 50. rokoch minulého storočia.

Mikuláša by sme v Košiciach hľadali márne. Ulicami metropoly východu vtedy brázdil Dedo Mráz. Tieto časy nám pripomínajú archívne fotografie z roku 1952.

Ako prezrádza vtedajšia tlač, bradatý pán pricestoval do Košíc moskovským rýchlikom.

Huňatý biely kožuch, dlhá biela brada a poriadna čapica. To všetko bolo neodmysliteľnou súčasťou očakávaného Deda Mráza, na ktorého si dnes spomíname už len v rozprávkach. Archívne fotografie z tohto obdobia si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Dnes24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.