Čierni pasažieri a ich škrt cez rozpočet: Tento rok pripravili New York o 215 miliónov USD

Každý deň sa bez zaplatenia prevezie metrom v New Yorku až 208 000 ľudí, čo je 3,8 percenta všetkých cestujúcich. Pri autobusoch je to ešte horšie.

V nich jazdí načierno až 348 000 ľudí (16 percent). Celkovo za rok 2018 tak pripravia úrady o 215 miliónov dolárov, uviedol v utorok Úrad pre mestskú dopravu v New Yorku (MTA).

Úrad informoval, že najbežnejším spôsobom, ako sa ľudia vyhýbajú plateniu v metre, je preskočenie cez turniket alebo prebehnutie cez bránku určenú len na prípady núdze. V autobusoch sa zase šoféri vyhýbajú vypýtaniu si lístka, ak ho cestujúci pri nástupe sám neukáže. Boja sa totiž útokov, uviedla MTA pre denník The Wall Street Journal.

Vyhýbanie sa plateniu a z toho vyplývajúce finančné straty ešte viac zhoršujú povesť MTA, ktorá je terčom kritiky za zlý manažment vrátane technických problémov, meškaní a špinavých staníc. MTA sa však sťažuje na nedostatočný rozpočet a nízke zisky z verejnej dopravy. V marci budúceho roka chce preto zvýšiť cenu cestovného.

Úrad plánuje nasadiť do boja proti čiernym pasažierom policajtov i vlastných zamestnancov, ktorí by absolvovali náhodné kontroly na staniciach i priamo v autobusoch. Diskutuje sa aj o intenzívnejšom využití kamerového systému.

Autobusy, metro a prímestské vlaky v New Yorku využíva každý

Foto: ilustračné

Prečítajte si úplnú verziu článku s fotogalériami, videami a ďalším obsahom na Dnes24.sk (pri zobrazení úplnej verzie budú účtované využité dáta)

S našim najobľúbenejším dátovým balíkom GIGA s obnovou získate až 1 GB dát len za 2€ / 30 dní. Stačí poslať SMS v tvare: GIGA na číslo 950.

Ak dátový balík nebudete potrebovať, pošlite SMS v tvare: GIGA STOP na číslo 950.